Открыто

Restauracja "Po naleśniku" – Pon-Nd 10:00 – 22:00

Restauracja "Tutti Santi" – Nd-Czw  11:00 – 22:00, Pt-Sb 11:00 – 23:00 

Manufaktura Mojej Mamy – Pon-Pt 7:00-19:00, Sb 8:00-16:00

Biedronka – Pn-Czw 7:00 – 21:00, Pt-Sb 7:00 - 22.00 Nd – 9:00 – 20:00*

Flugger – Pon-Pt 8:00 – 20:00, Sb – 10:00-20:00, Nd – 10:00-16:00*

Galeria Wnętrz City Meble – Pon – Sb 10:00 – 20:00, Nd 10:00 – 18:00*

 

*Niedziele z ograniczeniem handlu w 2018 roku:

11, 18 marca

8, 15, 22 kwietnia

13 maja

10, 17 czerwca

8, 15, 22 lipca

12, 19 sierpnia

9, 16, 23 września

14, 21 października

18 listopada

 

 

NIECZYNNE:

31 marca

1, 2 kwietnia

1, 3, 31 maja

15 sierpnia

1 listopada

24, 25, 26, 31 grudnia

Zamknij

ИСТОРИЯ

Главная страница / Здание / ИСТОРИЯ

Grunwaldzka 211 - adres z bogatą tradycją

Gdańsk od przeszło tysiąca lat jest przestrzenią, w której harmonijnie współistnieją kultura i handel, przemysł i nauka, idee i czyny. Nie bez powodu właśnie tu, w domach znajdujących się przy ulicach noszących przemysłowe nazwy rodzili się wielcy naukowcy i myśliciele do dziś mający realny, konkretny wpływ na rzeczywistość.

 

To nie przypadek, że w tym portowym mieście stoczniowcy wraz z intelektualistami rozpoczęli walkę, która zmieniła ich kraj, a idea, która im przyświecała zainspirowała cały świat. Gdańsk dzięki tej mieszance stał się wielką strefą inspiracji do dziś oddziaływującą nie tylko na swoich mieszkańców, ale i na całą Europę, której to miasto czuje się dumną częścią.

Dbałość o ciągłość tradycji jest czymś naturalnym

W mieście z taką historią dbałość o ciągłość tradycji jest czymś naturalnym. Również jeśli chodzi o tradycję przemysłu i handlu. Dlatego znaleźć można w Gdańsku miejsca - centra handlowe i punkty usługowe, które mimo niezwykle nowoczesnej formy nadanej im w związku z kolejną, dynamiczną fazą rozwoju miasta, mogą pochwalić się wieloletnią tradycją.

 

Tak właśnie jest z Galerią City Meble. Od stu lat pod tym adresem słowo „meble” odmienia się przez wszystkie przypadki i to w wielu językach. W czasach pokoju i prosperity, ale również mimo wojny i zmian systemów politycznych - o meblach się tu dyskutowało, projektowało się je, wytwarzało i eksportowało na całą Europę.

Pierwsza gdańska fabryka mebli

Władze Wolnego Miasta Gdańska pierwszą fabrykę mebli sprowadziły pod ten adres w 1920 roku. Zapach drewna, zupełnie jak dziś, mieszał się wtedy z aromatem kawy, nie było tam jednak kawiarni jak w naszej galerii. W budynkach opuszczonych kilka miesięcy wcześniej przez wojsko swoją siedzibę znalazła palarnia nasion tego szlachetnego napoju. Meblom towarzyszył także skład materiałów budowlanych, wytwórnia parkietów i zakłady papiernicze.

 

Wkrótce duch przedsiębiorczości i kreatywności pozwolił nawiązać fabryce Oikos Danziger Möbelindustrie und Holzbearbeitung (Oikos Gdański Przemysł Meblarski i Drzewny) pierwsze zagraniczne kontakty handlowe. Mała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dzięki bardzo dogodnej lokalizacji, własnej bocznicy kolejowej, a w pewnym stopniu również rosnącemu w siłę pobliskiemu lotnisku, szybko przekształciła się w spółkę akcyjną, a meble i wyposażenie wnętrz, parkiety, a także okna zaczęto wysyłać stąd m.in. do Anglii, Holandii i krajów skandynawskich. Wkrótce z tej koniunktury i nawiązującego do gdańskich tradycji handlowych klimatu zaczęły korzystać także inne przedsiębiorstwa meblarskie i wnętrzarskie, które postanowiły ulokować obok swoje siedziby. Część z nich przetrwała do końca II Wojny Światowej, a już po niej produkcję na tych samych maszynach wznowiły polskie firmy państwowe.

 

W ten sposób przez kilkadziesiąt lat PRL meble na polski, radziecki, ale i holenderski rynek produkowała tu Państwowa Fabryka Mebli, która z czasem zmieniała nazwy na Państwową Wytwórnię Mebli oraz Gdańskie Fabryki Mebli. Przez kilkadziesiąt lat towarzyszyły im Gdańskie Zakłady Papiernicze, również kontynuujące tradycje sięgające Wolnego Miasta Gdańska. W latach 80-tych o wolność i godne warunki pracy upominała się zdecydowana większość pracowników obu fabryk. Wraz ze zmianą ustroju zmienił się charakter tego miejsca. Centrum produkujące meble zmieniło się w centrum ich sprzedaży i tak było przez większą część ostatniego ćwierćwiecza.

Świadomość dziedzictwa

W Galerii City Meble mamy pełną świadomość tego dziedzictwa, jesteśmy z niego dumni, chcemy je kontynuować i twórczo rozwijać nawiązując do najlepszych tradycji miasta. Tak jak Gdańsk jesteśmy przecież przestrzenią, w której handel, kultura, przemysł i idee stykają się ze sobą, by inspirować naszych Klientów.

City Meble

Al. Grunwaldzka 211, 80-266 Gdańsk
Zostaw wiadomość Zostaw wiadomość
Wiadomość
Proszę zostawić wiadomość, a wkrótce się z Panem/Panią skontaktujemy.